Piece gazowe i pompy ciepła

plug-free-img.png

Posiadanie własnego domu ma wiele plusów. To przede wszystkim większa swoboda i możliwość korzystania z przydomowego ogródka. Własny dom wiąże się jednak nie tylko z przyjemnościami ale również z licznymi kosztami. Jednym z większych jest ogrzewanie budynku. Warto dobrze przemyśleć tę kwestię.

To na jaki model ogrzewania się zdecydujemy będzie w przyszłości skutkowało mniejszymi lub większymi rachunkami. Mogą one sięgać od kilkuset złotych do kilku tysięcy rocznie. Różnica jest znaczna i zależy między innymi od tego, na jaki rodzaj pieca się zdecydujemy. Niekiedy warto na początku zainwestować większe środki, aby później cieszyć się mniej obciążającymi rachunkami. Decyzja nie jest prosta i nie powinna być podejmowana zbyt spontanicznie, wymaga rozważenia wielu za i przeciw. Istotnym czynnikiem, na który należy zwrócić uwagę jest niebezpieczny dla zdrowia smog. Problem smogu stał się ostatnio niezwykle powszechny.

Piece węglowe i walka ze smogiem

Ogrzewanie domu piecem węglowych to jeden z najstarszych i sprawdzonych sposobów na zapewnienie ciepła rodzinie. Wiele osób jest do tej metody bardzo przyzwyczajonych i ciężko jest im z niej zrezygnować. Trudno dziwić się emerytowi, którego ojciec ogrzewał dom właśnie za pomocą węgla. Wraz z postępem ludzkości odkryto jednak, że poza tradycyjnym węglem czy drewnem, istnieją również inne sposoby na uzyskanie ciepła. Dodatkowo mogą okazać się one dużo tańsze i bardziej przyjazne dla środowiska, a przy tym są dla zwykłej osoby o wiele łatwiej dostępne. 

W miesiącach zimowych wiele polskich miast zmaga się ze smogiem, który jest szczególnie niebezpiecznych dla osób starszych i dzieci. W dużych miastach dość popularne stało się noszenie masek anty smogowych, które mają chronić nasz organizm przed szkodliwymi substancjami. Jak podaje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej jedną z głównych przyczyn smogu w Polsce jest uwalnianie do atmosfery właśnie szkodliwych substancji czyli tak zwana niska emisja. Możemy ją ograniczyć zmieniając piec na gazowy lub pompę ciepła. Jeśli zatem posiadamy możliwość wyboru między piecem przyjaznym dla naszego zdrowia i środowiska, a takim, którego używanie może nieść za sobą niekorzystne skutki, warto rozważyć wszystkie opcje.

Wymiana pieca z dofinansowaniem

Od 2018 roku w Polsce funkcjonuje rządowy program „Czyste powietrze”. Dzięki niemu właściciele domów mają możliwość wymiany starych pieców na nowe, ze sporą pomocą państwa. Program o tyle jest korzystny, że możemy pokusić się o wymianę nie tylko pieca, okien czy drzwi ale również zamontować instalację fotowoltaiczną. W ten sposób zadbamy o ciepło w sposób kompleksowy, zapewniając odpowiednią izolację w poszczególnych pomieszczeniach. W znaczny sposób można w ten sposób obniżyć koszty ogrzewania. Decydując się na fotowoltaikę staniemy się natomiast bardziej samowystarczalni. Wniosek o dotację należy złożyć elektronicznie, w siedzibie odpowiedniego WFOŚiGW lub w siedzibie gminy. Kwota dotacji możliwa do otrzymania zależy od kosztów i miejsca inwestycji oraz sytuacji materialnej właściciela nieruchomości. Dotacje rozpatrywane są zatem indywidualnie w zależności od rejonu zamieszkania i innych czynników. Przyznawane są również pożyczki.

Zakaz palenia w piecach węglowych

Dodatkowym impulsem do wymiany pieca na bardziej ekologiczny powinien być fakt powstania uchwały anty smogowej. Zakaz palenia paliwami stałymi czyli węglem i drewnem obowiązuje już między innymi w Krakowie, gdzie mandat za niedostosowanie się do tych wymogów wynosi od 20 do 500 zł. W planach jest wprowadzenia zakazu w wielu innych polskich miastach. Zakazy wprowadzane są stopniowo przez poszczególne województwa.

Alternatywa dla pieca węglowego

Piec węglowy ma swój urok jednak korzystanie z niego jest dość uciążliwe. Należy pamiętać o ciągłym dorzucaniu do pieca. Można się przy tym ubrudzić, a w domu niekiedy osadza się sadza i kurz. Piecie węglowe wydzielają nie tylko szkodliwe substancje, niejednokrotnie głośno było o przypadkach zaczadzenia. Przy niewłaściwym użytkowaniu możemy zatem narazić siebie i swoich bliskich na duże szkody zdrowotne. Do zaczadzenia może dojść również przy użytkowaniu innych pieców niż węglowy. Ważne zatem, aby piec zakupiony był w sprawdzonym miejscu i przechodził wyznaczone kontrole. Należy również zadbać o odpowiednią wentylację. Alternatywę dla pieca węglowego stanowi piec gazowy lub pomba ciepła. Która opcja będzie dla nas najlepsza?

Piec gazowy – łatwy w instalacji i bezobsługowy

Instalacja pieca gazowego nie jest zbyt skomplikowana. Ważną kwestią jest tutaj wielkość domu oraz jego położenie. Możemy zdecydować się na podłączenie pieca do sieci gazowej zewnętrznej lub umieszczonego na działce zbiornika z gazem płynnym. Piec gazowy to sposób ogrzewania nieruchomości zdecydowanie bardziej korzystny dla środowiska niż wykorzystanie w tym celu z węgla czy drewna. Wybór pieca powinniśmy dostosować do wielkości domu, izolacji i kwoty jaką chcemy na ten wydatek przeznaczyć. Możemy zdecydować się na piece tradycyjne, które nie wymagają tak dużego nakładu finansowego, w przeciwieństwie na przykład do pieców kondensacyjnych. Jednak to właśnie te drugie powinny nieść za sobą tańsze koszty ogrzewania.

Niebywałym plusem wymiany pieca węglowego na gazowy jest fakt, że również tak jak i pompa ciepła są praktycznie bezobsługowy. Po podłączeniu wymaga przede wszystkim ustawienia odpowiedniej temperatury i przeprowadzania okresowych kontroli przez specjalistów. Przy pomocy pieca gazowego możemy także podgrzewać wodę. To również spora oszczędność miejsca. Nie musimy przeznaczać całego pomieszczenia na kotłownię jak jest to niezbędne w przypadku składowania węgla. Dodatkowo odchodzi nam problem z ciągłym pyłem i kurzem. 

Montujemy piece gazowe firm:

 

Pompa ciepła – generująca niskie koszty, sterowana telefonem

Pompa ciepła to jedno z lepszych rozwiązań pod względem ekologicznym. Do ogrzania domu przy pomocy pompy ciepła wykorzystywane są odnawialne źródła energii. W zależności od tego, na jaką pompę ciepła się zdecydujemy, energia może pochodzić np. z ziemi. Przy pomocy pompy możemy ogrzać nie tylko cały dom ale również korzystać z ciepłej wody, dzięki podłączeniu do instalacji centralnej. Koszty ogrzewania całej powierzchni domu są stosunkowo niskie, w porównaniu z innymi metodami. Największy koszt ponosimy na starcie przy instalacji pompy.

W zależności od umiejscowienia i wielkości domu mamy do wyboru pompę gruntową lub powietrzną. Pompa gruntowa może być efektywniejsza jednak wymaga większych kosztów instalacji i wykonania między innymi odwiertów. Wszystkie poniesione koszty powinny nam się jednak zwrócić już po kilku latach użytkowania. Pompa ciepła jest praktycznie bezobsługowa, w zależności od modelu oprogramowania temperaturą możemy sterować na przykład ze swojego smartfona. To bardzo wygodna i czysta opcja. Możemy zapomnieć o podrzucaniu do pieca i wszędzie unoszącym się pyle. Dodatkowo jest to metoda pozyskiwania ciepła przyjazna środowisku. 

Montujemy pompy ciepła firm:

 

 

Należy jednak pamiętać, że aby działanie pompy było efektywne powinniśmy zadbać o odpowiednią izolację cieplną w naszym domu. W starym domu, ze starymi oknami poziom uzyskanego ciepła może okazać się niewystarczający. W takim przypadku lepszym rozwiązaniem może być piec gazowy. Warto skorzystać również z pomocy państwa, jaką jest dotacja w ramach rządowego programu czyste powietrze i zając się kompleksowo sprawą ogrzewania. Dotację w zależności od miejsca zamieszkania, możemy uzyskać bowiem nie tylko na wymianę pieca ale również wymianę okien czy drzwi. Pamiętajmy, że im lepsza izolacja tym rachunki za ogrzewanie powinny być niższe.

Dodatkowym plusem pompy ciepła jest fakt, że nie wymaga posiadania czy instalacji komina i nie zajmuje zbyt dużo miejsca. Dzięki pompie ciepła możemy również uzyskać przyjemną chłodną temperaturę w letnie dni. Nie zastąpi ona klimatyzacji jednak jest to spory atut, abyśmy mogli czuć się komfortowo zarówno zimą jaki latem. 

Dlaczego warto wymienić piec węglowy na gazowy lub pompę ciepła, i które rozwiązanie wybrać? Zdajemy sobie sprawę, że zmiana starych przyzwyczajeń może być trudna. Wybór odpowiedniego pieca również stanowi nie lada wyzwanie. Nie jest to takie proste jak mogłoby się wydawać. Wszystko zależy od tego czy bardziej zależy nam na tanim i szybkim w instalacji rozwiązaniu czy możemy zainwestować trochę więcej pieniędzy na początku, a cieszyć się niższymi rachunkami przez długie lata. Dla jednych domów lepszym rozwiązaniem będzie pompa dla innych piec gazowy. Nie ma jednego dobrego rozwiązania dla wszystkich dlatego chętnie doradzimy pomożemy w wyborze tego najbardziej odpowiedniego dla Państwa.

Należy pamiętać, że wymiana pieca węglowego niedługo prawdopodobnie stanie się koniecznością. Wskazują na to aktualne działania rządu i walka ze smogiem, która trwa w Europie. Warto skorzystać z dofinansowania oferowanego przez państwo, z którym wymiana pieców nie powinna być aż tak dużym obciążeniem. Wymiana pieca pomoże w walce o czyste powietrze, które każdy z nas wdycha. Pamiętajmy, że paląc piecem węglowym to właśnie my, nasza rodzina i sąsiedzi jesteśmy narażeni na wdychanie szkodliwych substancji. Warto zacząć zmiany od siebie, jaki uświadomić w tej kwestii także sąsiadów. Wymiana pieca to spora inwestycja jednak posłuży nam na lata. Zapraszamy do kontaktu. Razem znajdziemy dla Państwa najlepsze rozwiązanie.