Fotowoltaika

plug-free-img.png

Powszechność stosowania urządzeń elektrycznych oraz stałe podwyżki cen prądu sprawiają, że coraz większa ilość osób myśli o wykorzystaniu systemów fotowoltaicznych w przestrzeni domowej lub firmowej. 

Montaż paneli fotowoltaicznych, pozwalających na produkcję prądu w oparciu o odnawialne źródła energii, to nie tylko ogromna oszczędność w utrzymaniu gospodarstwa domowego czy firmy, ale też niezwykle ekologiczne rozwiązanie dla zanieczyszczonego środowiska.

Na jakiej zasadzie działają panele fotowoltaiczne, że są w stanie przynieść tyle indywidualnych i globalnych korzyści? Oto odpowiedź na najczęściej zadawane pytanie w temacie fotowoltaiki.

Jak działa fotowoltaika?

Fotowoltaika działa wyłącznie w oparciu o odnawialne źródła energii, w tym przypadku promieniowanie słoneczne. Z energii płynącej prosto ze słońca powstaje taki sam prąd, który płynie do naszych gospodarstw z elektrowni – bez konieczności dokonywania skomplikowanych przeróbek instalacji elektrycznej w budynku. Jak to możliwe?

Panele słoneczne są wyposażone w ogniwa fotowoltaiczne, które pod wpływem działania promieniowania słonecznego prowadzą do powstania tzw. efektu fotowoltaicznego i w konsekwencji produkcji prądu stałego. Wytworzony w ten sposób prąd stały trafia do tzw. falownika – urządzenia, które zamienia go w prąd zmienny. Ten natomiast zasila wszelkie urządzenia elektryczne w naszych domach czy budynkach firmowych.

Bardzo ważne jest to, że podczas intensywnego i długotrwałego nasłonecznienia latem możliwe jest wyprodukowanie nadmiaru energii elektrycznej, a jednocześnie jej zamagazynowanie. Dzięki temu z nadwyżki prądu możemy skorzystać w każdej chwili, gdy zapotrzebowanie energetyczne jest większe niż ilość wyprodukowanej energii. Taka sytuacja ma zazwyczaj miejsce zimą, gdy nasłonecznienie jest krótkie i mało intensywne.

Fotowoltaika – wszechstronność wykorzystania

Fotowoltaika to odpowiedź na nasze rosnące zapotrzebowanie energetyczne – przy pomocy energii pozyskiwanej z odnawialnych źródeł energii jesteśmy w stanie zasilić prądem nie tylko telewizory, komputery czy sprzęty AGD, ale też wspomóc inne instalacje w budynku np. pompy ciepła, piece elektryczne czy rekuperację. Oznacza to, że fotowoltaika pozwala na pokrycie znacznej części zapotrzebowania gospodarstwa domowego lub firmy na energię elektryczną. Jest to przy tym system zero emisyjny, co oznacza, że wskutek działania instalacji nie dochodzi do wytworzenia szkodliwych związków czy gazów cieplarnianych.